• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


Hıdırellez Seherinde Süte Maya Çalmak
 Ruz-ı Hızır (Hızır Günü) bugün. Kutlu, bereketli olsun hepimize.

Bir çok kültürde önemli yeri olan bir gün. Bereketin, uyanışın, şifanın, yardımlaşmanın da adıdır bir anlamda.. Tatlı bir gülümseyişle ve yaş aldıkça özlemle hatırladığımız çocukluğumuzun en mutlu günlerinden.. 

"Hurafe", "batıl inanç" olarak isimlendirip Hıdırellezin mana ve derinliğini anlamaya çalışmamak en kolay kaçış yolu olsa gerek. Birçok kültürde önemli bir yeri olan Hıdırellez günü neden 6 Mayısta kutlanır? Neden diğer günler değil ve neden Mayıs ayı?.. gibi sorulara yanıt bulmak gerekirken "batıl" diyerek işin içerisinden çıkabilir miyiz? (Bunu bitkilerin şifa verme gücünü anlamak istemeyip "kocakarı" ilacı diye yaftalamayı bilim diye sunanlarla örnekleyebiliriz.)

Biraz düşünürsek Hıdırellez zamanının ekolojik ve yaşamsal döngüde de önemli bir yeri olduğunu görürüz. Baharın bittiği yazın başladığı, çiçeklerin meyveye durduğu, fidelerin dikilip boylanmaya başladığı zamandır.. 

Kültürümüzü oluşturan unsurların kökenlerini anlamaya çalışmak aslolan. Hele hele köklerin uzantılarının günümüzde yaşıyor oluşu oldukça heyecan verici bir durum.

Bugün Hıdırellez'i konuşurken annemden ve Kütahya'daki büyüklerimizden öğrendiklerimi kayıt altına alarak paylaşmak istedim.

Hıdırellez'in zamanını belirlemek: Hıdırellez 6 Mayıs'ta olmayabilir. 10 gün önce veya sonrasında olabilir. Hıdırellez günü hava açık ve bulutsuz olur. Hava açık olsa da serin olur. (Bugün hava bulutsuzdu ve diğer günlere göre de serindi.)

Hıdırellez seherinde süte maya çalmak: Benim gibi Karakaçili yörüklerinin bir geleneği imiş. Seher vakti sabah ezanı ile tan yeri ağarıncaya kadarki zaman aralığında, buğday veya diğer bitkilerin üzerinde biriken çiy damlaları (şebnemler) ile süt mayalanır ve yoğurt olur. Bu ana yoğurttan bir parça alınarak yıl boyunca süt bu maya ile mayalanır. Böylece hazırlanan yoğurdun tadına doyum olmayacağı söyleniyor. (Sütün işlenmemiş ham süt olması tavsiye ediliyor.)

En iyi sonucu çam yapraklarındaki çiylerle aldığını aktaran da var, hiç çiy koymadan sütün eğer Hıdırellez günü ise kendi kendine mayalandığını aktaran da..

Öğrendiğimiz bir şey var ki o da Anadolu gerçekten de dolu dolu bir kültürün diyarı.

/ Yarın sabah deneyeceğiz kısmetse.. :) 

Geleneksel bilginin kaydedilmesi, paylaşılarak çoğaltılması, bu bilgilerin önemine dair duyarlılık oluşturulması maksadıyla bu bilgilere önem veriyorum. Anadoluyu dinledikçe daha ne kadar çok özgün bilgilerin olduğunu görüyoruz. Bu bilgilerin kaydedilerek, denenerek, ar-gesi yapılarak çoğaltılması ve ulusal değer olarak yaşatılması gerekir. Büyüklerin sözlerine pür dikkat canı gönülden dinleyerek önem verme neticesinde bu özgün bilgilere ulaşabiliyoruz. Kadim Anadolu Bitki Bilgeliğini gelecek kuşaklar adına bir vatan millet meselesi olarak görüp kaydetmeli ve yarınlarımıza miras bırakmalıyız. 

Kadim kültürümüzü geçmişten günümüze taşıyanlara selam olsun.

Nazım Tanrıkulu - 6 Mayıs 2013

Bu bilgiden sonra bir bakayım dediğimde karşıma çıkan şu habere de bakabilirsiniz:

6 Mayıs 2010 Tarihli Zaman Gazetesi Haberi

http://www.zaman.com.tr/gundem_yogurt-mayasinin-sirri-hidirellez-ciyinde-sakli_981140.html
  
8401 kez okundu

Yorumlar

dilekler     05/08/2015 10:55

dilekler ne zaman yazılır ne zaman denize atılır
Misafir -

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam77
Toplam Ziyaret607265