• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


Bitki araştırma turumuz ve düşündürdükleri

Kütahya Radar mevkiinde koruma altındaki Gentiana lutea popülasyonunun tohum durumunu gözlemlemek ve tohum örneği almak için izinli olarak bir gezi düzenledik. 4 aydır hemen her aşamasında görebilmek adına düzenlediğimiz gezilerden biri idi bu.

 

Yolculuklarım sırasında güzergah boyunca farklı veya uzun süredir göremediklerimi görebilir miyim diye, bir "bitki radarı" edasıyla, etrafı kolaçan ederim. Bütün seyahatlerimde, kültür ve doğa gezisi vb maksatlı faaliyetlerimde de hep bu keşif heyecanı ile etrafı irdelerim. Etrafıma "çiçekler, böcekler ne güzel!" diyerek bakamıyorum. Bakarak görebilmeyi dileyerek bakmaya çalışıyorum. Görünenin arkasındaki gerçeğe ulaşma heyecanı ile  mesleki penceremden tabiatı anlamaya çalışmak benimkisi. Önce bitkinin ne olduğu sonra ne amaçla ve nasıl kullanıldığı bilgisinin merakı ile gördüklerimi bilgi ile derinleştirmeye çalışırım. 

 

Bugün de güzergah boyunca ilerlerken hemen yol kenarında uzun zamandır doğal ortamında göremediğim Origanum sipyleum (Sipil kekiği) türüne rastladım. Hemen durup bitkiden herbaryum örneği ve merkezimizde yetiştirmek üzere de köklü örnek aldık. Diğer Origanum türlerine göre pembe çiçekleri ile daha gösterişli olan bu tür endemik türlerimizden. Üzerinde akademik çalışmalar da yapılmış..

 

Radar'daki komutanlığa ulaştığımızda bölükteki görevli komutanların gözetimi ve rehberliğinde Gentiana luteatohum örneği topladık. Merkezimizde tohumlarının çimenledirme denemelerini yapmayı ve muhtelif kurumlarla çoğaltma projesi hedefliyoruz.

 

Bitkilere ilgili bir komutan ile beraber Mühr-ü Süleyman bitkisinden de örnek aldık. Komutanın bitkileri anlatırken ki heyecanı çok kıymetli idi. Bizi karşılayan iki komutan arasındaki bakış farkı memleketimizde işlerin neden sürencemeye girdiğini gösteriyor. Bir komutan oldukça yapıcı tavır sergilerken bir diğeri son derece işi yokuşa tırmandıran bir tavır sergiliyordu. Biz resmi izin yazısı ile gitmemize rağmen "kendini önemsememiz" adına bir sorun bulmaya çalışmıştı diğeri. Ancak nihayetinde bizi layıkıyla dinlediğinde derdimizi anlayarak bize eşlik etmişti.  Çözüm odaklı düşünme ile sorun odaklı düşünme arasındaki bariz fark bu olsa gerek.

 

Doğa karşılıksız paylaşırken bu kısa paylaşımla da katkım olsun istedim.

 

Gönlümüzdeki doğa aşkı hiç eksilmesin; doğa çiçekleri açsın ruhlarımızda; sevgiye gark olsun yeryüzü, insan kalalım vesselam..

Nazım Tanrıkulu

  
3027 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret638557