• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


Nobel Ödüllü Bitki: Peygambersüpürgesi

Artemisinin Kaynağı Güzel Kokulu Peygambersüpürgesi

Artemisia annua / Sweet wormwood, Sweet annie, Sweet sagewort

Görünüşü ile pelin türlerinin en mütevazilerinden olsa da kendine has kokusu ile "ben özelim" ve "beni fark edin" diyen şifalı bir güzelliktir peygamber süpürgesi.

Latince tür adı olan "annua"dan da anlaşılacağı üzere tek yıllık bir tür. Bu sebeple bazı kaynaklarda "yıllık pelin" diye isimlendirilmiş. Yerel olarak kabe fesleğeni (Balıkesir Sındırgı), cennet süpürgesi isimleriyle anılıyor. Anadoluda hemen hemen her bölgede doğal yayılış gösteriyor. Boş tarlalar, bahçe ve dere kenarları gibi habitatlarda karşımıza çıkıyor.

Bu fotoğrafı Balıkesir Savaştepe'de bir cami avlusunda çekmiştim. Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesinde ve Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi'nde 10 yıldır koleksiyon anlamında yetiştiriciliğini yapmıştık. Uçucu yağını da geçtiğimiz yıl elde etmiştik.

Geçtiğimiz yıl Çin Geleneksel Tıp Akademisinden Tu Youyou, bu bitkiden elde edilen artemisinin maddesinin sıtmada kullanımı üzerine yaptığı çalışmayla 2015 Nobel Tıp Ödülüne layık görüldü.

İsviçre’de faaliyet gösteren Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi'ni (mediplant.ch) yıllardır internet üzerinden takip ediyorum. Bu merkezin ana üretim denemeleri de bu bitki ile alakalı.

Peygambersüpürgesi Geleneksel Çin Tıbbında 2000 yıldır sıtma için kullanılıyor. Son yıllarda antikanser aktivitesi sebebiyle de birçok çalışmaya konu oluyor.

Ülkemizde de doğal yayılışı olan bu bitki önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacağından yetiştiriciliği yapılıp ilaca doğru giden araştırmaların yapılması elzem görünüyor.

Tohumlarından kolaylıkla çoğaltılabilen bu türün drog olarak herba aksamı (Artemisiae annuae herba) kullanılıyor.

N. Tanrıkulu
Eylül 2016

  
7931 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret612588