• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


ÇAKALERİĞİNDE HASAT ZAMANI

ÇAKALERİĞİ (Prunus spinosa) ZAMANI

Bazı bitkilerle çocukluklarında ya oyun oynamışlardır ya da toplayıp yemiş olduklarından Anadolu'da köyü olup göç eden insanlar için köy anıları ile özdeşleşmiştir. Sanırım çakaleriği bunların başında geliyor.

Mavimsi mor meyveleri, yaprakları ve dikenli gövdesi ile tanınır. Çalı formlu olup kış aylarında yapraklarını döker.

Ülkemizde çobanüzümü ve güvem isimleri daha yaygın kullanılır.

Uzun yıllar yaşar.

Anadolu’da yaygın yayılışı olan ve halk arasında şifa amaçlı kullanımı olan çakal eriği, 0-1700 m rakımlar arasında yaşayabilmektedir.

Ülkemizde yaygın olarak güvem ismiyle biliniyor. Meyvelerinden tohumları çıkarılır. Sert kabuklu olduğundan
tohumla yetiştirilir. Meyveleri erken sonbaharda toplanır ve tohumlar etli kısmından ayrılır. Ekim öncesi zımparalanarak tohum kabuğunun inceltilmesi sağlanır. Tohumların çimlenmesini hızlandırmak için 3 gün boyunca su ile hazırlanan % 5’lik limon tuzu çözeltisinde bekletilebilir. Sonra da tohumu ekerek çimlenmesini bekleyebilirsiniz. Çimlendikten sonra kendini koruyabilecek boya ulaştığında saksıya veya bahçenize dikebilirsiniz.

Çakal eriğinin Anadolu’da meyvelerinden marmelat yapmak amacıyla faydalanılıyor. Tam olgunlaşmış meyvelerinden kaynatılarak marmeladı hazırlanıyor.

Eski hekimler çiçek ve köklerini, boğaz, diş ve göz iltihaplarının tedavisinde kullanmışlar.

Büzücü, kan temizleyici, şeker düşürücü, iştah açıcı, terletici etkileri bulunur. İdrar yolları iltihaplanması için marmeladı tavsiye edilir. Aknelerin giderilmesinde ekstreleri kullanılmaktadır. Ayrıca akne giderici olarak çiçeklerinden hazırlanan çay da tavsiye ediliyor. Halk arasında gözün görme gücünü arttırıcı olarak meyveleri tüketiliyor.

Bu kıymetli bitkimizin Avrupa’da son zamanlarda kozmetik ürünlerde cilt toniği ve cildin metabolik faaliyetlerin uyarıcı olarak kullanıldığı görülmektedir.

N. Tanrıkulu 
Eylül 2016

  
5570 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret625912