• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


Anasayfa

Çanakkale'deki Şifalı Bitkiler Bahçemizde yetiştirdiğimiz şeker otlarının yapraklarını toplayıp özenle gölgede kuruttuk.
08.02.2014
Gündelik olarak kullandığımız bitkilerimizi yetiştirerek mutfaklarımızı mini baharat ve şifa bahçesine dönüştürebiliriz. Böylelikle taze ve dalından kopardığımız bitkileri kullanmış olur; ne yediğimizi, ne içtiğimizi bilmenin iç huzurunu yaşayabiliriz.
06.02.2014
Mürver (Sambucus sp.), hanımeligiller (Caprifoliaceae ) ailesindendir. Ülkemizde mürver, kara mürver, melesir, mındar ağ, mindiraç, patlak, patlangaç, patlangıç, patlangoz, telligelin, sultanotu, yivdim, şahmelekotu, patlankuç, patlavuç, patlayak, şişni, yalangoz, yalankoz isimleriyle de bilinir. Latince adı olan Sambucus, Yunanca flüt anlamındaki “sambuke” kelimesinden gelmektedir. Etnobotanik derleme çalışmalarımızda mürver bitkisinin gövdesinin içinin boş olması sebebiyle üflemeli çalgı olarak kullanıldığını kaydetmiştik.
31.01.2014
Anadolu florası tıbbi bitkilerimiz açısından oldukça cömert. Bilhassa uçucu yağ bitkileri açısından oldukça bereketli bir coğrafyada yaşıyoruz. Ancak Anadolu bitkilerinin bir çoğunu öz yağlarını ithal ediyoruz. Sonra da dışarıdan gelen yağları, tağşiş denilen bir hile çoğaltma yoluna gidiyorlar. İşe baştan haramla başlanıyor.
24.10.2013
Bitkileri temiz bölgelerden toplamalıyız. Otoyollara yakın yerlerden toplama yapılmamalı, yapılacaksa da en az 200 m uzaklıktaki yerlerden toplanmalıdır. Bazı bitkiler zararlı maddeleri hemen emip bünyelerine alırlar. Özellikle kekik, adaçayı, sater gibi ballıbabagiller ailesindeki bitkileri toplarken bu durumu aklımıza getirmemiz gerekir..
02.10.2013
Çok sorulan bir soruydu. Zencefili nasıl yetiştirebileceğimize dair özet bilgileri bu kısa yazımızda paylaşıyoruz. Zencefili nasıl yetiştiririz, zencefilin hastalıkları nelerdir?
23.09.2013
 4 


Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret333136