• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


Anasayfa

Anadolu florası tıbbi bitkilerimiz açısından oldukça cömert. Bilhassa uçucu yağ bitkileri açısından oldukça bereketli bir coğrafyada yaşıyoruz. Ancak Anadolu bitkilerinin bir çoğunu öz yağlarını ithal ediyoruz. Sonra da dışarıdan gelen yağları, tağşiş denilen bir hile çoğaltma yoluna gidiyorlar. İşe baştan haramla başlanıyor.
24.10.2013
Bitkileri temiz bölgelerden toplamalıyız. Otoyollara yakın yerlerden toplama yapılmamalı, yapılacaksa da en az 200 m uzaklıktaki yerlerden toplanmalıdır. Bazı bitkiler zararlı maddeleri hemen emip bünyelerine alırlar. Özellikle kekik, adaçayı, sater gibi ballıbabagiller ailesindeki bitkileri toplarken bu durumu aklımıza getirmemiz gerekir..
02.10.2013
Çok sorulan bir soruydu. Zencefili nasıl yetiştirebileceğimize dair özet bilgileri bu kısa yazımızda paylaşıyoruz. Zencefili nasıl yetiştiririz, zencefilin hastalıkları nelerdir?
23.09.2013
Biraz düşünürsek Hıdırellez zamanının ekolojik ve yaşamsal döngüde de önemli bir yeri olduğunu görürüz. Baharın bittiği yazın başladığı, çiçeklerin meyveye durduğu, fidelerin dikilip boylanmaya başladığı zamandır.
06.05.2013
Anadolu’da yabani olarak yetişen birçok meyve yeni yeni keşfedilmeye başlanan şifa kaynakları. Hatta bazılarını Anadolu’da yetiştiğini bilmeden ithal yoluna gidiyor ülkemiz. Bu bitkileri yanı başımızda yetiştirmek hem ülkesel zenginliğimize sahip çıkmak hem de şifalarından yararlanmak bakımından çok önemli.
31.01.2013
Matthioles, ateş düşürücü, idrar söktürücü, kan temizleyici olarak kullanmıştır. Madaus karaciğer, safra kesesi ve dalak hastalıklarında, ateşli gribal enfeksiyonlarda kullanmıştır. Leclerc safra sökücü ve peklik giderici olarak kullanıştır. Hieronymus erkekler için tonik olarak önermiştir.
22.01.2013
 5 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret621862