• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


Anasayfa

Mutfaklarımızda kullanacağımız kadar baharatı evde yetiştirmek mümkün mü? Evde hangi baharat bitkilerini nasıl yetiştirebiliriz? Yetiştirdiğimiz bitkilerimizi nasıl kurutup kullanıma hazır hale getirebiliriz?
14.06.2012
Bazı bitkiler çok sık karşılaştığımız, her yerde yetişebildiği için bazen "değersiz" olarak nitelenir. Halbuki her ortamda yaşamayı başarabilen bu bitkiler bir o kadar da değerlidir. Çobançantası bu bitkilerden biridir. Kaldırım taşlarının araları, duvar dipleri gibi zor yaşam alanlarında yaşamayı başarabilmektedir.
13.06.2012
Bizim konumuz olan "diplomalı aktarlık" artık bir zorunluluk. Lokanta açmak için bile bir yeterlilik isteniyor malum. Ancak "kapat kurtul" mantığı ile bu sorun çözülemez.
27.05.2012
Kış günlerinde yanı başımızda bizi soğuklardan koruyacak bitkilerimizi yetiştirmek ister misiniz? Bu sayımızda bir tanesi ülkemizde de doğal olarak yetişen iki bitkiyi nasıl yetiştirebileceğimizi anlatıp şifalarına dair bilgileri paylaşacağız.
03.02.2012
Buğday Ekolojik Yaşam Rehberinde 8. sayısından itibaren yayımlanan, tıbbi papatya (Matricaria recutita) ve züfaotu (Hyssopus officinalis) ile başladığımız “Şifa Çiçekleri Yetiştirelim” başlıklı yazı dizimize bu sayımızda, halk arasında yaygın olarak kullanılan, civanperçemi (Achillea millefolium) ve aslanpençesi (Alchemilla vulgaris) türleriyle devam ediyoruz. Bahsettiğimiz bitkilerin tohumları ve bazılarının fideleri internet yoluyla tedarik edilebilir.
17.11.2011
Ulaşılması en güç olanın daha çok şifa vereceği düşünülür. Şifa öykülerindeki şifacının reçete ettiği iksiri hazırlamak için kullanılacak “şifalı ot”, hep dağ tepe aşılarak varılan o dağın zirvesindedir. Erişilmezi ararken, “yanı başlımızdaki kıymetlerin” farkında olamayız. Hâlbuki elde edilen şifa, “ulaşma çabası, bekleme sabrı” ile bitkinin yaşadığı alanın bereketini içermesinden geliyor.
06.09.2011
 7 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret656733