• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


Anasayfa

Kış günlerinde yanı başımızda bizi soğuklardan koruyacak bitkilerimizi yetiştirmek ister misiniz? Bu sayımızda bir tanesi ülkemizde de doğal olarak yetişen iki bitkiyi nasıl yetiştirebileceğimizi anlatıp şifalarına dair bilgileri paylaşacağız.
03.02.2012
Buğday Ekolojik Yaşam Rehberinde 8. sayısından itibaren yayımlanan, tıbbi papatya (Matricaria recutita) ve züfaotu (Hyssopus officinalis) ile başladığımız “Şifa Çiçekleri Yetiştirelim” başlıklı yazı dizimize bu sayımızda, halk arasında yaygın olarak kullanılan, civanperçemi (Achillea millefolium) ve aslanpençesi (Alchemilla vulgaris) türleriyle devam ediyoruz. Bahsettiğimiz bitkilerin tohumları ve bazılarının fideleri internet yoluyla tedarik edilebilir.
17.11.2011
Ulaşılması en güç olanın daha çok şifa vereceği düşünülür. Şifa öykülerindeki şifacının reçete ettiği iksiri hazırlamak için kullanılacak “şifalı ot”, hep dağ tepe aşılarak varılan o dağın zirvesindedir. Erişilmezi ararken, “yanı başlımızdaki kıymetlerin” farkında olamayız. Hâlbuki elde edilen şifa, “ulaşma çabası, bekleme sabrı” ile bitkinin yaşadığı alanın bereketini içermesinden geliyor.
06.09.2011
Anadolu’muzdan her yıl onlarca bitkimiz ham halde dışarıya gönderiliyor. Dışarıdan işlenmiş ve ambalajlanmış olarak tekrar bize dönüyor.. Bu konuda üretim yapan yerli sanayicilerimiz artık tıbbi bitkilerimizi değerlendirmek için çalışmalı..
07.03.2011
Ülkemizin bir “bitki cenneti” olduğunu hep söylemiş, bu özelliğimizle hep övünmüşüzdür. Ancak bu bitkileri ne kadar değerlendirebildiğimiz konusunda, “bitki cenneti” tanımlamasının, ülkemizde yapılan çalışmalarla desteklenemediği görülür. Dünyada 25-30 türü yayılışı görülen karakafesotunun 24 türü ülkemizde yetişmektedir ve 11 türü de endemiktir. Dünyada karakafesotu tıbbi amaçlı olarak oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Karakafesotundan geliştirilen ürünler, birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmakta; birçok kozmetik ürünün de formulasyonuna girmektedir. Latince adı Symphytum, birleştiren bitki anlamına gelmektedir. (Sym: Kaynaştırmak, birleştirmek / Phytos: Bitki) Latince adı tıbbi özelliği konusunda ipucu vermektedir. Türkçe’de kökleri kafes gibi olduğundan "kafesotu"; yaprakları merkep kulağını andırdığından "merkepkulağı"; kemik rahatsızlıklarında kullanıldığından "kemik kökü"; yaraları iyileştirdiğinden "yarakökü" isimleriyle bilinmektedir.
08.01.2011
 7 
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret487888
AlışSatış
Dolar5.74305.7660
Euro6.33076.3561