• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


Anasayfa

Efendim, modern zamanlarda bilim, canlıları alemlere ayırarak sınıflandırır, parçalara bölerek bir türe indirir. Alemlerden bir alem, o bir alemden de benzerlikleri azalta azalta bir türe gelerek bütünden bire gelir de unutur birden geldiğini. Bir alemden tüm alemlerin bilgisi, bir türden de tüm alemlerin bilgisi görülebilir der kalbiyle bilenler. Bunu duyanlar Şirazlı Sadi’nin dediği “Çoğu zaman kalbin önceden bildiğini, akıl sonradan tasdik eder.” sözünü kulağına küpe yaparmış. Yine Thich Nhat Hanh’ın “Her şey sonsuz bir dönüşüm içindedir ve hiçbir şey bağımsız bir öze sahip değildir.”sözü de doğaya kalp gözüyle bakanların pusulası olurmuş.
06.09.2022
Bu çalışmada Klasik Dönem Osmanlı Tıbbı hususundaki önemli yazma eserlerden “Yadigar-ı Tabib İbn-, Şerif” kitabında bahsi geçen ilaç yapım usulleri incelenmiştir.
08.02.2020
Bu çalışmada, Osmanlı tıbbında kaynak eser olarak kullanılmış olan bazı yazma eserlerdeki Türkçe bitki adları sözlükleri üzerine hazırlanmış çalışmalardan bazıları incelenmiştir. Osmanlı tıbbında yaygın olarak ilaç yapımında bitkiler kullanıldığından sözlük inceleme konusu olarak “bitkiler” seçilmiştir.
08.02.2020
Bazılarımızca “Ot, çöp” nasıl etki ediyor? Koca karı ilaçları bunlar! gibi yaftalamalarla aşağılanan bitkiler, bünyelerinde bulunan bazı maddeler yardımıyla bizleri hastalıklardan korurlar veya hastalıklarımızı iyileştirirler.
04.01.2018
Bulgaristan’da, Stara Zagora (Eski Zağra), Kazanlık, Filibe, Plevne, Şipka, Loveç, Letnitza, Kırcaali dahil 11 şehirde yaptığımız teknk gezimize dair gezi notlarımız
05.09.2017
Kardelen, sadeliğin, zarafetin, masumiyetin, saf güzelliğin, sabrın, umudun ve alçakgönüllülüğün bir arada olabileceğini fısıldayan güzel çiçek.. Üzerine yağan karlardan sonra bir baharın geleceğini, umutla ve teslimiyetle bekleme sabrının sonunda ferahlık kapılarının açılacağını da müjdeleyen sessiz bir bilgedir kardelen. Karlar altında iken güzel çiçeklerini açabilmek için güneşe doğru uzanıp karların arasından çıkararak saf güzelliğini saklayan mahcup bir eda ile boynunu bükerek güzelliğin asıl sahibinin kendisi olmadığını hal diliyle gören gözlere anlatan saf güzelliğin de remzidir kardelen..
24.01.2017
 1 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret668525