• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


Balıkesir'de Tıbbi Bitkilerin Envanteri Çıkarılıyor

Balıkesir’deki tıbbî ve aromatik bitkilerin envanteri çıkarılıyor
18 Ekim 2012 , Zaman 

Balıkesir, geniş ormanlık alanlarında son derece zengin bir bitki örtüsüne sahip. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ilaç, gıda, kozmetik, boya ve kimya sanayiinde kullanılan nadide bitki türlerinin envanterini çıkarıyor. Yetkililer, ilkel usulle toplanırken kaybolma riski olan bitkilerin bilimsel yöntemlerle toplanmasını sağlayacaklarını söyledi.

MELİH GASGAR - BALIKESİR

-Balıkesir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, ilin orman varlığı açısından Türkiye’de ilk 10 arasında olduğunu belirterek, bölgede bolca bulunan, gıda, ilaç, kozmetik, kimya ve boya sanayiside kullanılan tıbbi ve aromatik bitki türlerinin envanterinin çıkarıldığını söyledi. Ateş, çalışmaların Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) ve Ege Ormancılık Araştırma Enstitüsü ile birlikte yürütüldüğünü kaydetti. Orman Bölge Müdürü Ateş, iki denize kıyısı olan Balıkesir’in son derece zengin bir bitki örtüsüne sahip olduğunu bildirdi. Bölgede 20 civarında odun dışı orman ürünü bulunduğunu ifade eden Ateş, şöyle konuştu:  “Erdek ve Bandırma yöresinde Karadeniz; Edremit ve civarında Akdeniz; Dursunbey’de de iç bölgelerdeki bitki örtüsü var. Dolayısıyla bitki çeşitliliği açısından son derece zengin bir il durumundayız. Bunların envanterini çıkarıp bilimsel açıdan yararlanacağız.”

 

    Bölgede vatandaşların ‘ot’ olarak gördüğü; son derece önemli bitki türleri olduğuna dikkat çeken Ateş, “Bunlar aktarlarda satılıyor. İlaç, gıda, kozmetik, boya ve kimya sanayisinde kullanılan bitki türleri. Erdek ve civarında defne, adalarda ise bol miktarda adaçayı var. Bunun dışında papatya, kestane, kekik, çam fıstığı, çeşitli mantarlar, sarmaşıklar, çuha çiçeği, biberiye, kantaron gibi bitkiler, ormanın içinde doğal olarak yetişiyor.” dedi.

    Vatandaşların bunları gelişigüzel topladığına dikkat çeken Recep Ateş, “ot” deyip geçilen bu bitkilerin zaman içinde yok olabileceğine dikkat çekti. Bunun önüne geçmek için böyle bir çalışma başlattıklarına işaret eden Ateş, amaçlarının bu türlerin sürdürülebilir hale getirilmesi olduğunu vurguladı. Çalışmayla nerede ne tür bitki olduğunun kayıt altına alınacağını belirten Ateş, “Ayrıca bu bitkilerden faydalanan sanayicilerin, hangi mevsim istediğini tespit edip vatandaşa söyleyeceğiz. Böylece hem ilin ekonomisine hem de hammadde ihtiyacının karşılanmasına katkısı olacak.” diye konuştu.

    Bir yıl önce bakanlık bünyesinde Odun Dışı Ürünler Daire Başkanlığı kurulduğu bilgisini veren Orman Bölge Müdürü Ateş, bu kapsamda Balıkesir’de çalışma başlatıldığını aktardı. “Bölgemizde bildiğimiz ürünlerin dışında yararlanılabilecek yeni bitki türlerinin de tespiti yapılıyor.” diyen Ateş, şöyle devam etti: “İlkel usulle toplanan bu ürünlerin hammadde değeri kaybolabilir. Bilimsel yöntemlerle bu işin yapılması için uğraşıyoruz. Çalışmalar yaklaşık bir yıl sürecek. Bütün bölgeler taranacak. Envanter bittikten sonra bu bitkilerden nasıl yararlanılacağı konusunda çalışma yapılacak. Sonuçta hem o türler doğada varlığını devam ettirecek hem de bu türlerin devamlılığı sağlanacak. Bu arada korunmaya muhtaç türler de koruma altına alınacak.” Bölgede en çok tercih edilen, ekonomik değeri olan defne ağacı üzerindeki çalışmalarını tamamladıklarını kaydeden Ateş, “Defne, bölgemizde toplanıp İzmir’e gönderiliyor. Kurutulduktan sonra ihraç ediliyor. Özellikle balık istiflenmesinde kullanılıyor. Ayrıca defnenin yağı, saç şampuanları ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor.” şeklinde konuştu.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret656727