• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


Tıbbi Bitkilere Hibe Desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Afyonkarahisar Koordinatörlüğü, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve paketleme sistemlerine hibe desteği verecek. Destek kapsamında, yatırımcılara 10 bin Avro'dan 250 bin Avro'ya kadar destek verilecek. 

TKDK Koordinatörü Metin Şehitoğlu, Afyonkarahisar'ın iklimi ve yüksek tarım potansiyeli ile tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği alanında yatırımlar için çok uygun olduğunu söyledi. Şehitoğlu, "Özellikle tıbbi aromatik bitkilerden ekinezya, kekik, çörek otu, adaçayı, anason gibi çeşitlerin yetiştirilmesi için Afyonkarahisar çok elverişlidir. Tıbbi aromatik bitki çeşitlerinin fiyatlarında yıllara göre dalgalanmalar olduğu için üreticinin bir çeşit yerine birkaç çeşidin tarımını aynı anda yapması, çiftçiyi fiyat istikrarsızlıklarına karşı koruması bakımından önemlidir." dedi. 

NERELERDE KULLANILIYOR 

Tıbbi ve aromatik bitkiler; hastalıkları önlemek, sağlığı sürdürmek veya hastalıkları iyileştirmek için ilaç olarak kullanılan bitkiler. Tıbbi bitkiler, beslenme, kozmetik, vücut bakımı, tütsü veya dini törenler gibi alanlarda yer alırken, aromatik bitkiler ise güzel koku ve tat vermeleri için kullanılmakta. Aromatik bitkilerin ise gıda, kozmetik ve parfümeri sektöründe de geniş kullanım alanı bulunmakta. Dünya Saglık Örgütü (WHO) verilerine göre, yaklaşık 20 bin bitki tıbbi amaçlarla kullanılmakta. 

3 MİLYONA TESİS KURULUYOR 

Öte yandan, Afyonkarahisar'da 45 bin metrekarelik alanda Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi'nin temeli, geçtiğimiz haftalarda Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından atıldı. 3 milyon liraya mal olacak tesiste, aromatik bitkilerin tanıtımının yanı sıra üretimi ve pazarlaması da yapılacak. Bir yıl içinde yapımı tamamlanacak tesiste, tanıtım ve sergileme merkezi saklama odaları, paketleme tesisleri, kurutma odaları, hayvanat bahçesi bulunuyor.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret656733