• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


Kendi enerjisini üreten tıbbi ve aromatik bitkiler tesisi kuruluyor

Kendi enerjisini üreten tıbbi ve aromatik bitkiler tesisi kuruluyor

 

Kendi enerjisini üreten tıbbi ve aromatik bitkiler tesisi kuruluyor


İlaç ve kozmetik alanlarında kullanımı ile son dönemde önem kazanan tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtımı ve bilgi paylaşımını sağlayacak olan tesisin temeli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından 5 Ekim Cuma günü atılacak. Aralık 2013’te hizmete girecek olan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tanıtım ve Sergileme Tesisi, tıbbi bitkileri araştırmak, üretmek, tanıtmak, böylece bitki çeşitliliğinin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak, eğitim programları için çalışma alanı ve materyal sağlamak, bu bitkilerin etkin ve güvenli kullanımlarını teşvik etmek maksadıyla kuruluyor. Bitki arşivinde, bitkiler çiçekli haldeyken toplanmış, pres yapılarak kurutulmuş şekilde, kartonlara yapıştırılarak, dondurucuda bekletilecek ve etiketlenerek muhafaza edilecek.


Tesis içindeki büyük sera, dünyanın sıcak ve ılıman iklime sahip bölgelerinden gelen bitkilere en uygun şartları sağlayacak. Sera içinde küçük bir de yetiştirme serası ve kurutma odası olacak.

BİTKİSEL ÜRETİM DENEMELERİ YAPILACAK

Laboratuarda bitkiler incelenirken, uçucu ve sabit yağ elde edilecek, tentür, merhem, krem, parfüm, kolonya, sabun denemeleri yapılacak. Bitki zararlılarına karşı da yine bitki özleri hazırlanacak. Tesis, özel kütüphanesi, yayınları, seminerleri, atölye çalışmaları ile bir referans ve danışma merkezi olacak.

Tesiste, ekili ve etiketli 124 adet tıbbi bitkinin atıkları doğal gübre olarak değerlendirilecek, sentetik gübre ve ilaçlardan kaçınılacak. Atık sular ve yağmur suyu toplanacak, biyolojik yöntemlerle arıtılarak damlama ve yağmurlama yöntemleri kullanılacak. Arka bahçesinde köpek, kedi, tavşan, ördek, kaz, tavus kuşu, hindi, horoz, tavuk, kaplumbağa, arı, kuş ve böceklere ev sahipliği yapılacak olan tesis, özellikle çocukların tabiatı bir bütün olarak görmeleri sağlanacak. Güneş panellerini çatısında taşıyan bölüm tamamen öğrencilere yönelik eğitim alanı olarak kullanılacak.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret668518