• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


TKDK'dan Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretimine Destek

Kütahya Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) uzmanları, Kütahya Belediyesi Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi'ne ziyarette bulundu.

Kütahya Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) uzmanları, Kütahya Belediyesi Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi'ne ziyarette bulundu.

İl Koordinatörü İhsan Kaymak,TKDK'nın destekleri hakkında bilgi vermek ve Kütahya'da tıbbi ve aromatik bitkiler yönünden neler yapılabileceği hakkında ilgilendirmek amacıyla söz konusu ziyareti gerçekleştirdikleri kaydetti. Kaynak'a, Tıbbi Bitkiler Sorumlusu Nazım Tanrıkulu araştırma merkezi hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Tanrıkulu, "Merkezimizde 89 parselde 66 familyadan 210 çeşit tıbbi bitki yetiştirilmiş, 110 çeşit tohumluk elde edilmiştir. 2012 yılında da tür sayısı 300'ü aşmıştır. 2013 yılında ise tür sayısı 400 olarak hedeflenmektedir. Laboratuvar biriminde ise, yetiştirdiğimiz tıbbi bitkilerin nem tayinleri yapılıyor, özütleri elde ediliyor, yağları çıkarılıyor ve kozmetik ürünleri üzerinde AR-GE çalışmaları yapılıyor. Sanayi için pilot ölçekli üretim modelleri geliştirilmektedir.Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Merkezi'nde bitkiler botanik yönden doğru tayin edilerek yetiştiriciliği yapılmaktadır. Uygun şartlarda kurutulup paketlenerek piyasaya hazır hale getirilmektedir. Yetiştiriciliği yapılan bitkilerimizden karışım ve mono drog olarak kullanıma hazır paketli tıbbi çaylar hazırlanmaktadır" dedi.

TKDK İl Koordinatörü İhsan Kaymak, ürünlerin üretilmesi için yapılacak yatırımlara sera kurulumundan traktör desteğine, ekim-dikim makinelerinden hasat makinelerine, sulama sistemlerinden paketleme sistemlerine kadar bir çok konuda 5 bin ile 250 bin avro arasında (yapılacak projelerinin yüzde 50'sine) TKDK'nın destek vereceğini belirtti.

(EFE)

05.11.2012 21: 40: 22

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret668517