• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/tibbibitkileridogrukullanmarehberi
  • https://twitter.com/bitkisandigi


Ege'nin Şevketi Bostanı Tarıma Açılıyor

Sadece toplama yoluyla elde edilen şevketi bostan (Scolymus hispanicus)bitkisi Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün çalışmasıyla tarlada üretilmeye başlandı.

 

 .


 

Ege mutfağının ünlü otları arasında yer almasına rağmen yabani olması nedeniyle yüksek fiyatlara satılan şevketi bostan bitkisi, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün yaptığı çalışmayla tarlada üretilmeye başlandı.

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Yakup Karaman, özellikle Ege Bölgesi'nde yabani olarak yetişen şevketi bostan bitkisini kültüre alma çalışmalarının olumlu sonuç verdiğini ve tarımsal üretiminin gerçekleştirildiğini söyledi.

Ege Bölgesi'nde bu bitkinin sebze olarak tüketildiğini, yüksek tüketim nedeniyle yetişme alanlarının zaman içinde hızla azaldığını, artık zor bulunan bir bitki haline geldiğini anlatan Karaman, 2000 yılında başlattıkları bir çalışmayla bu bitkiyi tarıma kazandırmayı hedeflediklerini bildirdi.

2006 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TÜBİTAK'ın verdiği destekle proje geliştirdiklerini anlatan Karaman, Ege, Marmara ve Batı Karadeniz Bölgesi'nden 3 binden fazla bitki toplanarak ıslah edildiğini ve saf bir türe ulaştıklarını belirtti.

 Proje kapsamında artık tohumluk üretimine başladıklarını ifade eden Karaman, Enstitü bünyesindeki deneme tarlalarında üretim yaptıklarını, üreticilerin enstitüye gelerek ürün hakkında bilgi aldıklarını söyledi.

Geliştirdikleri bitkinin yüksek verimde olduğunu, üreticinin yanında yüksek miktarlı üretim konusunda tarımsal sanayi firmalarının da talebine yanıt verilebileceğini aktaran Karaman, Ege'ye özgü diğer bitki türleriyle ilgili de projelerin devam ettiğini dile getirdi.

Şevketi bostan bitkisinin sebze olarak tüketilmesinin yanında ilaç yapımında da kullanıldığını belirten Karaman, Cumhuriyet tarihinin ilk yıllarında Manisa'da bitkisel ilaç ruhsatı alan bir firmanın şevketi bostanı kullanarak ilaç üretmeye başladığını, ancak ürün yetersizliği nedeniyle fabrikanın kapandığını bildirdi.

Karaman, tarımsal üretimin artmasıyla şevketi bostanın ilaç sanayisinde de kullanılabileceğine inandıklarını kaydetti.

 

Kaynak: http://www.tarimtv.gov.tr/HD2406_ege-nin-otlari-tarima-aciliyor.html#

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret656727